Aneta Maciej Kanik – wystawa fotograficzna „JAZZon JAZZona”

Aneta Kanik: Najtrudniej jest pisać o samym sobie, szczególnie wtedy, gdy nie jest się typem gaduły. Zatem oto ja: przekroczyłam lat 40, ale ciągle czuję się młodo. Mam męża Macieja i dwóch synów Jakuba i Mikołaja. Po domu przemykają także cichutko dwa koty (kocur imieniem Hultaj to moje „kocibejbe”).

Choć czasem zupełnie tego nie widać, mam osobowość introwertyczną. Jestem uważnym obserwatorem i dobrym słuchaczem. Prócz fotografii kocham czytać książki, słuchać dobrej muzyki (szczególnie na żywo), naturę i ciszę (kiedy trzeba), owoce (arbuzy mogłabym jeść na okrągło), ciepło i sen… Lubię ludzi z poczuciem humoru, uwielbiam kuchnię śródziemnomorską (za krewetki i kalmary daję się pociąć), a kubek gorącej herbaty, ciepłe skarpety i film z rodziną w kinie domowym to moja recepta na długie zimowe wieczory (tak, potrafię płakać nawet na reklamach). Jak ognia unikam cwaniactwa, kłamstwa i manipulacji.

Na co dzień staram się myśleć pozytywnie, mieć szklankę do połowy pełną i cieszyć się najmniejszymi nawet szczęściami dnia codziennego. I nie mam recepty na wszystko, parcia na szkło, patentu na życie oraz pewności, że jutro nadejdzie na pewno… Dlatego fotografią zatrzymuję czas.

Maciej Kanik: Fotografia była ze mną zawsze, od kiedy pamiętam … Zenit taty, potem Smiena i Minolta kupiona na studiach w Szkocji za zarobione w restauracji szkockie funty. Magiczne 36 klatek i szacunek do kadru, który pozostał do dzisiaj.

Pierwsze fotografie dokumentujące życie rodzinne na wsi, w Pisarzowicach, gdzie spędzałem wakacje, wspomnienia czasów studenckich, narodziny moich wspaniałych synów Jakuba i Mikołaja, ślub z miłością mojego życia Anetą. Ważne chwile, do których wracam przy lampce czerwonego wina.

Dzisiaj fotografia daje mi wytchnienie i ogromną radość tworzenia, malowania światłem obrazów, które płyną prosto z mojego serca. W połączeniu z miłością do muzyki pozwala uchwycić moment i jeszcze skuteczniej zarażać swoją pasją odbiorcę. Zapraszam do swojego świata.

Maciej Kanik to urodzony w Bielsku-Białej ambitny buntownik uparcie dążący do realizacji postawionych celów. Na co dzień menedżer, fotoreporter i prezes Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”. Współpracuje z portalem nowiny.pl, gdzie można znaleźć jego fotoreportaże.

Z aparatem można spotkać go na Bielskiej Zadymce Jazzowej, OFF Festiwalu, Rawa Blues Festiwalu, Colours of Ostrawa i innych wydarzeniach muzycznych. Wielokrotnie wyróżnianie w konkursach fotograficznych prace Macieja prezentowane były na wystawach indywidualnych i grupowych, nie tylko o tematyce muzycznej. Publikowane były m.in. na łamach czasopisma Jazz Forum, w książkach, albumach i na okładkach płyt muzycznych.

https://am-kanik.pl/