Big Band PSM Konin feat. Dorota Miśkiewicz

Na zdjęciu uśmiechnięta kobieta

Najlepsza wokalistka roku wg rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne” bezprecedensowego projektu PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.

Ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta „Caminho”, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Wydała 8 autorskich płyt – w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, którego premiera miała miejsce 22 marca 2021 r.

Niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. 

Big Band PSM Konin

Big Band Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie powstał we wrześniu 2000 roku. Od początku jego dyrygentem jest Krzysztof Pydyński. Zespół tworzą uczniowie PSM I i II stopnia w Koninie. Do różnych projektów zapraszani są absolwenci i wybitni artyści wykonujący muzykę jazzową.

Uczniowie, którzy rozpoczynali grę w big-bandzie szkolnym, kontynuowali edukację jazzową m.in. na uniwersytetach w Brekeley (USA), Graz (Austria), Berlin (Niemcy). Są wybitnymi muzykami polskiego życia jazzowego. W roku 2020 big-band obchodził 20-lecie działalności.

Od 2004 roku muzycy Big Bandu biorą udział w corocznym polsko-niemieckim projekcie Międzynarodowe Warsztaty Bigbandowe Wielkopolska – Dolna Saksonia – Polsko-niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa.

Zespół koncertował wielokrotnie w Niemczech, Czechach i we Francji.

Największe osiągnięcia zespołu:

 • wyróżnienie na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej Szkół Muzycznych II stopnia w Elblągu w 2003 roku
 • III nagroda na Ogólnopolskim Big-band Festiwalu w Nowym Tomyślu w 2006 roku i nagroda dla trębacza Maurycego Wójcińskiego –  najlepszego solisty festiwalu

Wydarzenia artystyczne w historii big-bandu: 

 • Koncert z Anną Serafińską – Festiwal Jazzonalia 2006
 • Koncert z Januszem Szromem – Jazzonalia 2007
 • Koncert z Lorą Szafran – Jazzonalia 2008
 • Koncert z Urszulą Dudziak – Jazzonalia 2009
 • Koncert z Ewą Urygą i Henrykiem Miśkiewiczem -Jazzonalia 2010
 • Koncert z Anną Gadt- Jazzonalia 2011
 • Koncert z AgnieszkąWilczyńską- Jazzonalia 2013
 • Koncert z Krzesimirem Dębskim-Jazzonalia 2016
 • Koncert z Wojciechem Myrczkiem – Jazzonalia 2017
 • Koncert  ze Zbigniewem Namysłowskim-Jazzonalia 2018
 • Koncert  z Grzegorzem Nagórskim – Jazzonalia 2019
 • Koncert z Wojciechem Myrczkiem-Jazzonalia 2020