Nowy Orlean: Miasto Muzyki

Jazzowe Kino Koneserawgląd w kulturę Nowego Orleanu przez pryzmat muzyki.

NOWY ORLEAN: MIASTO MUZYKI odkrywa przed widzem przebogate dziedzictwo kulturowe, chyba najbardziej muzycznego miasta w świecie: Nowego Orleanu. Poprzez historię miasta i jego muzyczne dzieje prowadzi nas na ekranie nominowany do Oskara oraz sześciokrotny zdobywca nagrody Grammy, kompozytor jazzowy Terence Blanchard. Poznajemy historię narodzin jazzu i innowacji w nim, R&B, funky.

Nowy Orlean to Miasto ze swoją odrębną, wyjątkową historią. Miasto tętni muzyką, poczynając od dźwięków bębnów na Congo Square w XVIII wieku aż po wspaniałe formy jazzowe słyszalne na każdym rogu miasta w czasach obecnych. Muzyka Nowego Orleanu to potężna forma wyrazu. To ona służyła ludziom, aby wyrazić pragnienie wolności oraz dać upust swoim frustracjom z powodu niesprawiedliwości rasowych czy prawa Jima Crow’a.

To miasto posiada uzdrowicielską moc, która pomogła mu wrócić do życia po niszczycielskim huraganie Katrina i nadal jest bardzo ważną trybuną dla dążeń na rzecz likwidacji uprzedzeń rasowych. Reżyser Michael Murphy oraz producent wykonawczy Terence Blanchard zabiorą was w miejsca, gdzie kultura i historia miasta odbija się w muzyce, a muzyka wpływa na kulturę, podnosi ze zgliszcz i jednoczy jego mieszkańców. W filmie zobaczymy archiwalne i niedawno odrestaurowane występy takich legend jak Louis Armstrong, Fats Domingo, Allen Toussaint, Dr. John, The Neville Brothers, The Preservation Hall Jazz Band. Występy te przeplatane są rozmowami z takimi legendami muzyki jak Branford Marsalis, Wynton Marsalis, Robert Plant, Keith Richards, Bonnie Raitt, Harry Connick, Dr. Michael White, Sting i wielu innych.

Komentarz do filmu przygotował krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Tytuł angielski: UP FROM THE STREETS. NEW ORLEANS: THE CITY OF MUSIC

Scenariusz, Reżyseria, Produkcja: Michael Murphy
Kierownik produkcji, narracja: Terence Blanchard
Produkcja: Cilista Eberle, Robin Burgess
Muzyka: Terence Blanchard i goście
Zdjęcia: Mark Moore
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 103 minuty