Grzegorz NAGÓRSKI & BIG BAND PSM w Koninie

[su_table responsive=”yes” fixed=”yes”]

26 / 05 18:00

Miejsce:
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie
Karnety/zaproszenia:
zaproszenie do odbioru w kasie CKiS przy ul. Okólnej 47a od 15.04.2019 r.

[/su_table]

Utalentowany i doświadczony puzonista jazzowy wystąpi na naszym festiwalu w koncertowym projekcie z Big Bandem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Instrumentalista i kompozytor, doktor habilitowany Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach debiutował na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 roku z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w projekcie „Play Monk”. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987), współpracując z zespołami „New Coast”, „After Action Satisfaction” oraz „Young Power”.

[su_expand more_text=”Pokaż więcej” less_text=”Pokaż mniej” link_color=”#9A2623″ link_style=”underlined”]

Po ukończeniu studiów w Polsce otrzymał stypendium University of Miami (USA), gdzie w 1993 roku zdobył Master Degree. W tamtym okresie współpracował z multiinstrumentalistą Irą Sullivanem i wystąpił z Rayem Charlesem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Philem Woodsem, Slidem Hamptonem, Johnem Fedchockem oraz Red Rodneyem. W roku 1995 Grzegorz Nagórski został członkiem „Charlie Persip Super Big Band”, z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski w 1996 roku kontynuował działalność artystyczną, koncertując i nagrywając płyty z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Robertem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Staroniewiczem, Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską.

Rozpoczął również współpracę z Jazz Big Band Graz (Austria), dzięki któremu w roku 2000 koncertował z jednym z największych aranżerów i kompozytów wszech czasów – Bobem Brookmeyer’em. Z tego okresu pochodzi płyta „Jazz Big Band Graz Plays Music of Bob Brookmeyer”. W roku 2007 powołał do życia swój kwartet, a w 2008 roku ukazała się płyta „Dedication”, nagrodzona Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku. W 2011 roku ukazała się druga płyta puzonisty OVER & OVER. Otrzymała ona trzy nominacje do nagrody Fryderyka 2012 w kategoriach Jazzowy Album Roku, Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Aranżer i Kompozytor Roku. Skład zespołu (podobnie jak na Dedication) tworzą: Paweł Tomaszewski na fortepianie, Andrzej Święs na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Wszystkie utwory na płytach kwartetu to autorskie kompozycje Grzegorza Nagórskiego. Poza własną formacją współpracuje również z Adamem Pierończykiem i Piotrem Wojtasikiem, z którego zespołem koncertował i w 2013 roku nagrał płytę „Old Land”. Kilka lat temu swoje instrumentarium poszerzył o euphonium, na którym również koncertuje i nagrywa. Grzegorz Nagórski, nieprzerwanie od 1996 roku, wybierany jest najlepszym polskim puzonistą jazzowym w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

[/su_expand]