Leszek MOŻDŻER solo

[su_table responsive=”yes” fixed=”yes”]

24 / 05 19:00

Miejsce:
Aula im. Jana A. P. Kaczmarka CWD PWSZ w Koninie, ul. Popiełuszki 4 Sprzedaż karnetów i biletów zakończono.

[/su_table]
Jest wybitnym pianistą i kompozytorem, który dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.

[su_expand more_text=”Pokaż więcej” less_text=”Pokaż mniej” link_color=”#9A2623″ link_style=”underlined”]

„Leszek Możdżer objawia się zatem – napisał Dionizy Piątkowski, autor polskiej Encyklopedii Jazzu – jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce”.

Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją „Miłość”. Potem pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach, m.in. w zespołach Emila Kowalskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańki, Buddy’ego de Franco, Davida Friesena, Archie’go Sheppa, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka i Arthura Blytha. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywa i koncertuje m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem i Patem Mathenyem. Ogromną popularność i uznanie przyniosły pianiście koncerty, nagrania oraz współpraca z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem. Wspólne projekty, na przykład „Requiem for my Friend” oraz „10 łatwych utworów na fortepian solo”, okazały się wybitnymi wydarzeniami artystycznymi.

Album „Impressions On Chopin” (nagrany w 1999 roku) wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracuje także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Marzyciel” oraz album „Kaczmarek by Możdżer”), jak również sam komponuje muzykę do filmu i dla teatru. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i w autorskim triu z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (album „The Time” nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, „Between Us And The Light” z 2006, „Live” z 2007 i „Polska” z 2013 osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty). W 2017 roku nagrał płytę z Holland Baroque pt. „Earth Particles”. Jest również dyrektorem artystycznym dwóch festiwali (Jazz nad Odrą oraz Enter Music Festival). [/su_expand]

www.mozdzer.com
www.facebook.com/leszekmozdzer
www.youtube.com/leszekmozdzerofficia

[su_row]
[su_column size=”1/2″]

[/su_column]

[su_column size=”1/2″]

[/su_column]
[su_column size=”2/2″]
[/su_row]